Dbamy o zdrowie i urodę

Dbamy o zdrowie i urodę, Scenariusze
[ Pobierz całość w formacie PDF ]

                         SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ

 

Data:25.02.2010r.

Temat kompleksowy: Dbamy o zdrowie i urodę

Temat zajęć: Zabawy dydaktyczne – „Zdrowe zęby”

Grupa: 3 i 4-latków

 

Cele główne:

*Poszerzenie wiadomości o zębach;
*Wdrażanie do systematycznego i starannego mycia zębów;
*Rozumienie konieczności odwiedzania gabinetu stomatologicznego;

*Zapoznanie z charakterem pracy pielęgniarki,

*Rozwijanie sprawności manualnych,

 

Cele operacyjne (dziecko):
*Potrafi starannie myć zęby;
*Zdobywa wiadomości o zębach;

*Potrafi grzecznie zachować się w czasie wizyty pielęgniarki,
*Rozumie konieczność odwiedzania gabinetu stomatologicznego,

*Wie, na czym polega praca pielęgniarki,

*Wykona pracę plastyczną
 

Metody : słowna, ćwiczenia praktyczne, aktywizujące,

Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa, zespołowa,

Przestrzeń edukacyjna: Szczotka do zębów, pasta, kubek, płyta CD z piosenką „Myj zęby”
„Kino w łazience” - teatrzyk na podstawie utworu W. Chotomskiej, przybory! do teatrzyku, rymowanka” Myjemy zęby”, model szczęki, przybory do  mycia zębów, opaski z rysunkami: kubków, szczotek i past w różnych kol i wzorach (po jednej dla każdego dziecka), tamburyn, obrazki zdrowych produktów  spożywczych, obrazki różnych słodyczy, sylwety trojga dzieci, kubek do zębów wypełniony wodą, kartony z naklejonymi kubkami w czterech kolorach, sylwety 2 zębów: zdrowego i chorego, kredki, sylweta zęba dla każdego dziecka, pasta do zębów;

 

Przebieg sytuacji edukacyjnej:

                                                               I.

1.Ćwiczena słuchowe „Odgłosy zza okna”- rozpoznawanie dźwięków.

2.Swobodne zabawy dzieci w kącikach zainteresowań

3. Zestaw zabaw ruchowych nr XXI.

                                                               II.   

 

 

1.      Teatrzyk na podstawie utworu W. Chotomskiej „Kino w łazience „z wykorzysta przyborów.

Przedstawienie teatrzyku.

Szczotka: Jestem szczotka.

 

Tuba: Jestem tuba.

 

Szczotka: Pani tuba jest za gruba.

 

Tuba: Jestem gruba, ale schudnę, bo to wcale nie jest trudne.

 

Szczotka: Buzia sama się otwiera, mycie zębów będzie teraz,

będę myła zęby poty, aż umyję - w dwie minuty!

 

Kubek: Teraz pora na mój występ –

dam ci trochę wody czystej, 

wypłucz buzię, umyj szczotkę

i piosenki zanuć zwrotkę,

(na melodię Szła dzieweczka do laseczka)

Szła szczoteczka do kubeczka, do kubeczka szła,

do kubeczka szła i cieszyła się wraz ze mną, jak piosenka ta.

Kto zawsze, kto zawsze o zęby dba,

ten uśmiech wesoły na twarzy ma

 

2.Rozmowa na temat przedstawienia, występujących postaci i ich roli w utrzymaniu naszych zębów; opisywanie uśmiechu osób dbających o zęby; zachęcenie do kontrolnych wizyt u stomatologa oraz systematycznego leczenia zębów.

 

3.Zabawa ruchowo-naśladowcza „Myjemy zęby”.

Dzieci wypowiadają się na temat, jak często należy myć zęby i w jaki sposób powinno się to robić. Nauczyciel pokazuje na modelu sposób prawidłowego mycia zębów, wszystko wyjaśnia, a następnie zaprasza dzieci do naśladowania mycia, recytując rymowankę Myjemy zęby.

 

Moczymy szczoteczkę i z tubki troszeczkę pasty na nią wyciskamy.

Potem do buzi ją wkładamy i czyścimy ząbki wszystkie, aby lśniły pięknym błyskiem, i je myjemy raz za razem, po kolei, to rzecz jasna, oczywiście, aby zdrowe były wszystkie,

I na górze i na dole, z jednej oraz z drugiej strony,

Pasta pieni się wspaniale, myje zęby doskonale,

Kubek wodę nam podaje. Płuczcie zęby nią wytrwałe.

Będą czyste i bielutkie, uśmiechnięte i zdrowiutkie.

 

4.Zabawa dydaktyczna „Zdrowy i chory ząbek”.

Nauczyciel przypina do tablicy sylwetę zdrowego zęba - uśmiechniętego, oraz - smutnego. Dzieci zastanawiają się, co jest dobre dla naszych zębów, szkodzi. Następnie segregują przygotowane przez nauczyciela obrazki i przypinają odpowiednie pod sylwetą zdrowego zęba (np. owoce, warzywa, nabiał, szczoteczka i pasta do zębów, dziecko na fotelu dentystycznym) i chorego np. różne rodzaje słodyczy).

 

5.Praca plastyczna „Wesoły ząbek”

 

Dzieci siedzą przy stoliczkach. Nauczyciel objaśnia wykonanie pracy, przedstawia gotową pracę. Rozdaje kartki z sylwetą zęba, kredki, pastę do zębów.

Omówienie prac.

 

6.Nauka piosenki „Myj zęby”

-rozmowa na temat treści piosenki, jej tempa;

-nauka piosenki fragmentami , metodą ze słuchu,

 

7.Zabawa ruchowe przy muzyce według pomysłu nauczyciela.

 

 

                                                                       III.

 

1.Spotkanie z panią pielęgniarką.

-powitanie gościa piosenką „Myj zęby”

-rozmowa na temat pracy pielęgniarki, prawidłowego mycia zębów dzieci , higieny osobistej, prawidłowego odżywiania się

-podziękowanie pielęgniarce za przybycie,

pożegnanie gościa wierszem B. Formy „Przedszkolak czyścioszek”

 

2.  Zabawa ruchowa „ Ozdabiamy kubki”.

Dzieci, podzielone na kilka zespołów zgodnie z kolorem szarf, porusz: w rytmie granym na tamburynie. Podczas przerwy w grze odszukują w arkusz kartonu z naklejonym kubkiem w kolorze swojej szarfy i, wykorzystując elementy wycięte przez nauczyciela z kolorowego papieru, ozdabiają swój kubek, naklejając wzory według własnych pomysłów. Dźwięk tamburynu jest sygnałem do wznowienia ruchu. Ozdobionymi kubkami nauczyciel dekoruje salę.

3.Podsumowanie dnia.

 

4.Cała Polska Czyta Dzieciom.

 

5.Swobodne zabawy dzieci w kącikach zainteresowań.
 

 

1

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • psdtutoriale.xlx.pl
  • Podstrony
    Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Tylko ci którym ufasz, mogą cię zdradzić.