Dbajmy o zęby, TEATRZYKI, zdrowie
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Scenariusz zajęcia z grupą 5-6 latków
Temat – „ Dbajmy o zęby” – w oparciu o utwór J. Bechlerowej, kształtowanie u dzieci postawy promującej zdrowy tryb życia.
Cele ogólne:
- kształtowanie u dzieci postawy promującej zdrowy i racjonalny tryb życia - kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat wysłuchanych treści - zapoznanie z treścią zagadek - kształtowanie umiejętności logicznego myślenia i samodzielnego wypowiadania się - doskonalenie umiejętności i przyzwyczajania się do dokładnego mycia zębów i dbałości o higienę osobistą
Cele operacyjne ( dziecko ):
- swobodnie wypowiada się na temat usłyszanego utworu - zna odpowiedzi na zagadki - wie, kim jest dentysta - wie, jak prawidłowo czyścić zęby i dbać o higienę osobistą - rozumie spożywanie owoców i warzyw jako źródła witamin - śpiewa piosenkę pt.,, Hymn zdrowych dzieciaków” - dokonuje analizę i syntezę słuchową wyrazów
Metody:
- słowna - zadań stawianych dziecku - oglądowa - techniki C. Freineta
Forma:
- praca z całą grupą - praca indywidualna Środki dydaktyczne: wiersz pt.,, Chory ząb” – J. Bechlerowa, ilustracje, magnetofon, płytka CD z piosenką pt.,, Hymn zdrowych dzieciaków’’, płytka CD ,, Tańce integracyjne”, zagadki, obrazki do zagadek, karty pracy, pasta do zębów, ściereczki.
Literatura: Program ABC XXI ... wieku – A. Łady – Grodzickej Program Edukacji Zdrowotnej – K. Dudkiewicz, K. Kamińska Zagadki dla najmłodszych – Stec „ Chory ząb” – J. Bechlerowa Tańce integracyjne – płytka CD „ Hymn zdrowych dzieciaków” płytka CD
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie – n-lka wita się z dziećmi słowami np. „ dzień dobry Marta”, dziecko odpowiada „ dzień dobry pani” itd. 2. Wysłuchanie treści wiersza pt. „ Chory ząb” – J. Bechlerowej. 3. Omówienie treści wiersza: - kto to jest dentysta? - Jak prawidłowo myć zęby i dbać o higienę osobistą? - Układanie zdań do ilustracji 4. „ Hymn zdrowych dzieciaków” – ilustrowanie piosenki ruchem 5 .Burza mózgów – Co to znaczy być zdrowym? - co należy robić, aby być zdrowym? - jak wy dbacie o swoje zdrowie? 6. Rozwiązywanie zagadek o tematyce zdrowotnej: - wyszukiwanie odpowiedniego obrazka - analiza i synteza słuchowa wyrazów 7. „ Poskacz ze mną” – zabawa ruchowa 8. Praca dzieci przy stolikach – wypełnianie konturu zęba pastą do zębów.
Treść wiersza i zagadek do scenariusza Wiersz J. Bechlerowej pt. „ Chory ząb”
Ledwie wrócił Grześ z przedszkola, Ząb okropnie go rozbolał. Ząbek bolał, płakał Grześ I kolacji nie chciał jeść. Więc orzekli wszyscy zgodnie, Że Grześ pójdzie do przychodni. W poczekalni jasnej, dużej Czas nikomu się nie duży. Chcesz – obrazki tu oglądaj Chcesz- masz misia i wielbłąda. A dentystka uśmiechnięta Grzecznie mówi do pacjenta: - chodź tu bliżej, Grzesiu, siadaj - zaraz chory ząbek zbadam.
Zagadki
1. Rozpuszczam się w wodzie, ubywa mnie co dzień. Kto o czystość dba, ten dobrze mnie zna. ( mydło )
2.Schowała się w tubie, używać ją lubię, a i mała szczoteczka chętnie się z nią spotka ( pasta do zębów )
3. Do suchej nitki mokniesz nieraz, gdy po kąpieli ciało wycierasz ( ręcznik )
4. Jak ten przedmiot się nazywa? Jest za mały, by w nim pływać Lecz, gdy woda z kranu ciurka, biorę Kąpiel, daję nurka ( wanna )
Opracowała mgr Mirosława Kosmatka Przedszkole Miejskie nr 16 w Bytomiu ... [ Pobierz całość w formacie PDF ] |